Культове місце «Стометрівка»: минуле й сьогодення. Паралелі

Культове місце «Стометрівка»: минуле й сьогодення. Паралелі, бульвар Шевченка, сотня, Стометрівка

Тернопіль багатий на культові місця минулого і сучасності. А чи знаємо та пам’ятаємо про такі ми? Рубрика «Місця» розповідатиме про маловідомі та відомі, але забуті закутки файного міста, котрі варті вашої уваги.

Julia Prokopyshyn 25 июня 2013, 17:55

5

1871

Запитайте молодого перехожого про тернопільську «стометрівку», то не кожен й розкаже щось. Зараз тим словом у нас називають довгий ряд зі всілякими інструментами та чоловічими товарами, що на центральному ринку. Насправді ж тернопільське культове місце «Стометрівка», що на бульварі Шевченка, має давню і багату історію.

Тернопільська стометрівка, якою по суті є алея вздовж парканчиків на бульварі Шевченка, завше служила місцем зустрічей, побачень, вечірніх посиденьок, згодом пунктом «зібрань» представників різних субкультур, котрих у Тернополі в ті часи було більш ніж достатньо.

Вже покійний тернопільський журналіст Володимир Сушкевич у своїх «Листах до друга» описує стометрівку так: «Невеликий відтинок бульвару Тараса Шевченка від універмагу до театру був епіцентром Тернополя, його осередком, його стрижнем, його енергетикою, його сонцем. «За Польщі» цю нашу оазу називали романтичним словом «корсо». Воно асоціювалося з неаполітанськими затоками, з паризькими бульварами, з львівськими парками. Але це було наше, суто тернопільське корсо». Журналіст згадує й те, що славнозвісні парканчики часто змащували шміром, аби провчити впертих завсідників, котрі вечорами «вгинали» паркан.

Ще в 50-60-х роках стометрівка у Тернополі була місцем відпочинку і старших людей, котрі часто обговорювали там і погоду, і новини міста, і моду та кіно.

А тепер ближче до нашої з вами юності. Донедавна центральна стометрівка, або коротше «сотня» нашого міста служила культовим місцем для «неформалів». І не про погоду, звісно, тут вже говорили.

Колись це було досить дивне місце, – згадує тернопільський журналіст, свого часу «учасник» посиденьок на стометрівці Віталій Дерех. – Тут могли разом «тусуватися» люди зі субкультур, які нібито мали б ворогувати між собою. Тут, наприклад, могли сидіти на лавці панки, а збоку ще якісь металісти і скінхеди (тоді ще були такі скінхеди: лисі, в бомберах, з підкатами і берцах з білими шнурками).

На жаль, фотографіями, які підтверджують це, тернополяни не дуже охочі ділитись. Кажуть, - забагато компромату. Проте одну світлину, котра передає дух «стометрівки», ми таки знайшли (з архіву тернополянина Олександра Маньшина).

Стометрівка часто ставала звичним місцем зустрічі, а іноді й – рингом запеклих бійок між тими ж «неформалами». І довший час стометрівка майоріла «різноформатністю» своїх відвідувачів, поки ті не покинули її, замінивши новими культовими місцями – «Парламентом» (двір 3-ї школи) та Єлісями.

Зараз же, на жаль чи на щастя, умовних сто метрів славного паркану не часто зустрічаються зі своїми давніми побратимами-субкультурівцями. Тепер стометрівка служить молодшому поколінню на скейтах і роликах, а ще просто звичайним місцем перепочинку гуляючих центром міста тернополян.

Сьогодні тернопільська стометрівка втратила своє не лише культове для неформалів значення (бо і субкультури уже не ті, та й епоха інтернету засадила усіх «під домашній арешт»), але й давнє значення місця побачень та хвилюючих здибанок. Тепер усі дороги сходяться біля Крушельницької, а стометрівка залишається на самоті з ностальгією про давні хороші молодечі часи.

«Скажи, друже, а чому ж сьогодні примовкла наша стометрівка? Де це свято, яке тривало щодня? Невже ми тепер інші? Може, це через те, що місто стало більшим? Розходимося по так званому «Бамі», по «Східному», по «Дружбі» — і вже не вибираємося у центр» - і досі актуальні слова В. Сушкевича.

У матеріалі використані фото з фільму "Історія Тернополя" та цитати з книги "Листи до друга" В. Сушкевича

Гість, 23 Июня, 2013 13:57

) бухали там - от і вся культовість місця. ппц

Гість, 22 Июня, 2013 03:38

а що таке сіжка ?? а шмати хіба що до 16 там були! - якщо це взагалі можливо тих гамнярок так назватии))))))))))))))))))

Гість, 21 Июня, 2013 18:35

бухло, сіжка, бухло, шмати - стометрівка)))

Гість, 19 Июня, 2013 21:03

Хороша стаття, це справді ціла епоха. Колись ми вважали Тернопіль рок столицею України, - чого вартий лише фест "Нів Року"..

io, 19 Июня, 2013 20:17

ох як згадаю молоді буремні часи..! - прям аж ностальгія ;)

Показати всі коментарі...

© 2014 visit. Использование материалов только с гиперссылкой на visit.ua. Сайт может содержать контент, не предназначен для лиц моложе 18 лет.

Редакция может не разделять позицию авторов публикаций и не несет ответственности за достоверность рекламной информации.